
„Memorandumom o razumevanju zaokružićemo dosadašnju saradnju sa željom da on bude okvir i vodilja za buduće zajedničke aktivnosti. U periodu većem od jedne decenije uspeli smo da ostvarimo puno rezultata. Prošle godine u novembru, WWF-ov projekat „Parkovi Dinarskog luka“, kojem smo se priključili 2013. godine, je zahvaljujući dobroj međusobnoj saradnji i velikom obostranom zalaganju, u Briselu u Evropskom parlamentu dobio krunu uspeha. Tada je JP Vojvodinašume, kao upravljaču SRP Gornje Podunavlje, dodeljen prestižni sertifikat - Evropska povelja za održivi turizam u ovom rezervatu prirode. Verujemo da će kao i do sada, nove ideje i projekti davati jednako dobre rezultate“, rekla je Marta Takač, direktorka JP Vojvodinašume.
„Saradnja između JP Vojvodinašume i WWF-Svetskog fonda za prirodu, prvenstveno na revitalizaciji vlažnih područja u Specijalnom rezervatu prirode Gornje Podunavlje, imaće višestruke koristi kako za prirodu i slatkovodne ekosisteme, tako i za ljude koji imaju dobrobiti od ovih ekosistema poput obezbeđivanja čiste vode, ublažavanja posledica poplava kao i ekoturizma”, izjavio je Andreas Bekman, direktor WWF Dunavsko-karpatskog programa.
Intenzivna saradnja između WWF-Svetskog fonda za prirodu i JP Vojvodinašume počela je 2011. godine u okviru projekta „Obnova vlažnih staništa na području Mure, Drave i Dunava“, a potom i u okviru projekta „Parkovi Dinarskog luka“, ali i kroz proces nominovanja UNESKO prekograničnog rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav, poznatog još i kao Evropski Amazon. Neformalan vid saradnje između JP Vojvodinašume i WWF-a datira još od 2003. godine kada su zaposleni JP Vojvodinašume učestvovali u brojnim radionicama, sastancima i studijskim putovanjima organizovanim od strane WWF-a u okviru brojnih projekata.
U okviru najnovije saradnje na obnovi vlažnih staništa, a uz podršku Coca-Cola sistema, biće obnovljena bara Šarkanj i lokalitet Bestrement na području Specijalnog rezervata prirode “Gornje Podunavlje” duž nekadašnjeg plavnog područja Dunava. Ovo područje deo je budućeg UNESKO Prekograničnog rezervata biosfere “Mura-Drava-Dunav”, poznatog i kao Evropski Amazon, koji se proteže od Austrije, preko Slovenije, Mađarske i Hrvatske sve do Srbije.
Bestrement obuhvata nekadašnje plavno područje Dunava, ali je odsečen od rečnog toka zbog izgradnje nasipa i skoro je potpuno obrastao trskom i vrbama. U prošlosti je ova oblast bila veoma bitna za razmnožavanje i migraciju 700 parova čaplji i drugih vrsta ptica, ali je nažalost izgubila svoju funkciju usled sušenja i obrastanja vegatacijom. Cilj projekta je poboljšanje vodnog režima tokom cele godine obnavljanjem već postojećih kanala za irigaciju i konstrukcijom ustava. Ovi radovi su potrebni da bi se revitalizovali ekosistemi vlažnih staništa i zaštitila flora i fauna ovog područja. Osim unapređenja biodiverziteta, aktivnosti će biti usmerene i na dobrobit lokalnih zajednica kroz razvoj ekoturizma, prvenstveno posmatranje ptica.
Za više informacija: astamenkovic@wwfdcp.org
Nema komentara:
Objavi komentar