Protežući se kroz Austriju, Hrvatsku, Mađarsku, Srbiju i Sloveniju, tokovi rijeka Drave, Mure i Dunava ekološki su najvažnija europska riječna područja, koja WWF s partnerima želi proglasiti UNESCO-vim Prekograničnim rezervatom biosfere Mura-Drava-Dunav/Spanning Austria, Croatia, Hungary, Serbia and Slovenia, the Danube, Drava and Mura Rivers are among Europe’s most ecologically important riverine areas. WWF wants to declare the area as Transboundary UNESCO Biosphere Reserve Mura-Drava-Danube
ponedjeljak, 20. travnja 2015.
Potpisan Memorandum o razumevanju između JP Vojvodinašume i WWF-Svetskog fonda za prirodu
Novi Sad, 15. april 2015. - U direkciji Javnog preduzeća Vojvodinašume danas je potpisan Memorandum o razumevanju između ovog preduzeća i WWF – Svetskog fonda za prirodu. Potpisavanjem ovog dokumenta, direktorka JP Vojvodinašume Marta Takač i Andreas Bekman, regionalni direktor WWF-Dunavsko-karpatskog programa, učvrstili su poslovne odnose i osigurali još intenzivniju saradnju između ove dve organizacije, koja traje više od jedne decenije.
„Memorandumom o razumevanju zaokružićemo dosadašnju saradnju sa željom da on bude okvir i vodilja za buduće zajedničke aktivnosti. U periodu većem od jedne decenije uspeli smo da ostvarimo puno rezultata. Prošle godine u novembru, WWF-ov projekat „Parkovi Dinarskog luka“, kojem smo se priključili 2013. godine, je zahvaljujući dobroj međusobnoj saradnji i velikom obostranom zalaganju, u Briselu u Evropskom parlamentu dobio krunu uspeha. Tada je JP Vojvodinašume, kao upravljaču SRP Gornje Podunavlje, dodeljen prestižni sertifikat - Evropska povelja za održivi turizam u ovom rezervatu prirode. Verujemo da će kao i do sada, nove ideje i projekti davati jednako dobre rezultate“, rekla je Marta Takač, direktorka JP Vojvodinašume.
„Saradnja između JP Vojvodinašume i WWF-Svetskog fonda za prirodu, prvenstveno na revitalizaciji vlažnih područja u Specijalnom rezervatu prirode Gornje Podunavlje, imaće višestruke koristi kako za prirodu i slatkovodne ekosisteme, tako i za ljude koji imaju dobrobiti od ovih ekosistema poput obezbeđivanja čiste vode, ublažavanja posledica poplava kao i ekoturizma”, izjavio je Andreas Bekman, direktor WWF Dunavsko-karpatskog programa.
Intenzivna saradnja između WWF-Svetskog fonda za prirodu i JP Vojvodinašume počela je 2011. godine u okviru projekta „Obnova vlažnih staništa na području Mure, Drave i Dunava“, a potom i u okviru projekta „Parkovi Dinarskog luka“, ali i kroz proces nominovanja UNESKO prekograničnog rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav, poznatog još i kao Evropski Amazon. Neformalan vid saradnje između JP Vojvodinašume i WWF-a datira još od 2003. godine kada su zaposleni JP Vojvodinašume učestvovali u brojnim radionicama, sastancima i studijskim putovanjima organizovanim od strane WWF-a u okviru brojnih projekata.
U okviru najnovije saradnje na obnovi vlažnih staništa, a uz podršku Coca-Cola sistema, biće obnovljena bara Šarkanj i lokalitet Bestrement na području Specijalnog rezervata prirode “Gornje Podunavlje” duž nekadašnjeg plavnog područja Dunava. Ovo područje deo je budućeg UNESKO Prekograničnog rezervata biosfere “Mura-Drava-Dunav”, poznatog i kao Evropski Amazon, koji se proteže od Austrije, preko Slovenije, Mađarske i Hrvatske sve do Srbije.
Bestrement obuhvata nekadašnje plavno područje Dunava, ali je odsečen od rečnog toka zbog izgradnje nasipa i skoro je potpuno obrastao trskom i vrbama. U prošlosti je ova oblast bila veoma bitna za razmnožavanje i migraciju 700 parova čaplji i drugih vrsta ptica, ali je nažalost izgubila svoju funkciju usled sušenja i obrastanja vegatacijom. Cilj projekta je poboljšanje vodnog režima tokom cele godine obnavljanjem već postojećih kanala za irigaciju i konstrukcijom ustava. Ovi radovi su potrebni da bi se revitalizovali ekosistemi vlažnih staništa i zaštitila flora i fauna ovog područja. Osim unapređenja biodiverziteta, aktivnosti će biti usmerene i na dobrobit lokalnih zajednica kroz razvoj ekoturizma, prvenstveno posmatranje ptica.
Za više informacija: astamenkovic@wwfdcp.org
Pretplati se na:
Objavi komentare (Atom)
Nema komentara:
Objavi komentar