Kopački rit (c) Mario Romulić |
Nakon tri godine provedbe projekta, pokazala se potreba za njegovim nastavkom. Naime, od pet zemalja, dvije - Mađarska i Hrvatska - uspjele su ostvariti nominaciju pri UNESCO-u za Prekogranični rezervat biosfere, dok je nominacija Srbije još na razmatranju, a Slovenija i Austrija još skupljaju dokumentaciju za nominaciju. Kako je projekt svojim aktivnostima usmjeren da pomogne zemljama u tom procesu, vjerujemo da će proglašenje UNESCO-ve baštine biti ostvareno i u preostale tri zemlje. Utoliko je WWF, dakako, uz pomoć partnera bez kojih cijela priča ne bi niti mogla biti realizirana, nastavio s projektom "Zaštite europske linije života", odnosno, kako je rado zovemo - Europska Amazona.
Glavni cilj projekta je osigurati zaštitu i dobro upravljanje prekograničnim riječnim ekosustavom Mure, Drave i Dunava, kako bi se osiguralo očuvanje jedinstvenih prirodnih i kulturnih vrijednosti, te bolji život za stanovnike ovog područja.
Orao štekavac zaštitni je znak Kopačkog rita i Gornjeg podunavlja (c) Mario Romulić |
Ušće Mure u Dravu (c) Dubravko Lesar |
WWF s partnerima - Zeleni Osijek, Hrvatsko društvo za zaštitu ptica i prirode, Dravska liga, Baobab, Franjo Košćec i Prirodoslovno društvo Drava - radi i na čuvanju rijeka, pazeći da se na netaknutim, prirodnim rijekama koje jesu ponos ovog prekograničnog rezervata biosfere, ne događaju nepravilnosti i nezakonite radnje poput iskapanja šljunka, nepotrebnih gradnji i regulacija i sl. Čuvari rijeka, predstavnici spomenutih organizacija, redovito obilaze rijeke i uživajući u prirodi paze da one ostanu netaknute.
Petra Boić Petrač, WWF
WWF je brojnim akcijama uspio u sprječavanju regulacije 53 km Dunava (c) WWF |
Nema komentara:
Objavi komentar