Kopački rit |
ZAGREB / BUKUREŠT - U sklopu Konferencije potpisnica Ramsarske konvencije (konvencije o močvarnim područjima od međunarodnog značaja), koja se od prošloga tjedna održava u Rumunjskoj, dodijeljene su nagrade Wetland Globe, a jedna od nagrada, Grey Globe, pripala je Kopačkom ritu.
Cilj nagrade Wetland Globe je istaknuti prednosti dobrog upravljanja močvarama i resursima za ljude, biljni i životinjski svijet, te odmicanje od neodrživog ka održivom razvoju. Svjetska mreža močvarnih područja (The World Wetland Network) osmislila je nagradu Wetland Globe kako bi dala glas malim, nevladinim organizacijama koji rade na očuvanju prirode.
To su ne-novčane nagrade, koje se dodjeljuju močvarama. Ove godine bilo je oko 2.000 glasova lokalnih nevladinih organizacija s područja 270 močvara diljem svijeta.
Blue Globe prepoznaje najbolje prakse upravljanja močvarama dok Grey Globe označuje močvare koje se aktivno degradiraju, zanemarene su ili su pod prijetnjom. Cilj ovih nagrada je ukazati na to da će bez nacionalne zaštite, kratkoročni ekonomski dobitak i zagađenja ozbiljno degradirati mnoga močvarna područja. Kopački rit je, podsjetimo, pod prijetnjom zbog planirane regulacije 53 rkm Dunava. WWF, koji Kopački rit promovira kao srce Europske Amazone, zajedno s partnerskim nevladinim organizacijama nastoji spriječiti realizaciju planiranog projekta.
Slaveći pravilno očuvanje i upravljanje, Wetland Globe pokazuje da je s ispravnom inicijativom moguće usporiti gubitak biološke raznolikosti i staništa, ohrabrujući privatni sektor da posluje s prirodom i u suradnji s njom, a ne protiv nje ili na njenu štetu.
„Močvare su u uskoj vezi s ljudima. One ne samo da osiguravaju staništa mnogim biljnim i životinjskim vrstama, već i ljudima mogu osigurati sredstva za život i odlične ekonomske dobitke ako se njima upravlja na odgovarajući način“, rekao je u Bukureštu Chris Rostron, predsjednik Mreže Močvarnih Područja. „Međutim, ukoliko se močvarama ne upravlja na adekvatan i održiv način, u cilju kratkoročne dobiti štetne po prirodu, životna staništa postaju uništena i razne biljne i životinjske vrste izumiru“.
Blue Globe dobile su močvare u: Madagaskaru, Japanu, Bugarskoj, Sjedinjenim Američkim Državama, Peruu i Novom Zelandu. Uz Kopački rit, Grey Globe dobile su močvare u: Australiji, Kolumbiji, Južnoj Koreji, Beninu te Zapadnoj Africi.
Nema komentara:
Objavi komentar